Dlaczego warto grzać olejem opałowym?

Dlaczego warto grzać olejem opałowym?

Budując dom lub wymieniając piec w istniejącym budynku zawsze stoimy przed niełatwym wyborem. Przy obfitości różnych źródeł energii należy wybrać dostosowane do warunków użytkowania, bezpieczne i tanie rozwiązanie. Powszechna dostępność rozmaitych urządzeń grzewczych może być w takim przypadku błogosławieństwem, jeśli wiemy czego szukać lub przekleństwem, kiedy tematyka systemów grzewczych jest nam obca.

Spróbujmy w przystępny sposób przybliżyć jedno z paliw grzewczych jakim jest olej opałowy. Zastanówmy się, kiedy warto jego stosować, czym góruje on nad innymi źródłami energii cieplnej, oraz jakie są koszty jego użytkowania.

Kiedy warto inwestować w olej opałowy?

W dużym uproszczeniu paliwa dzielimy na:

  • stałe,
  • ciekłe,
  • gazowe.

Jeśli nie posiadamy instalacji gazowej, pozostają dwie opcje ogrzewania. Paliwami stałymi, czyli drewnem lub produktami węglopochodnymi, albo ciekłymi, czyli olejem napędowym albo płynnym gazem. Ponieważ nie każdy marzy o brudzeniu się węglem czy dorzucaniu drewna do pieca, często zostaje tylko druga opcja, czyli paliwa ciekłe.

Wybór między gazem, a olejem może być trudny, ale należy wziąć pod uwagę koszty eksploatacyjne, które w wypadku ogrzewania LPG będą w większości wyższe, niż gdybyśmy korzystali z oleju opałowego.

Za paliwami ciekłymi przemawiają także walory ekologiczne. Sprawne systemy grzewcze wykorzystujące olej są w pełni bezpieczne dla środowiska. Nie można tego powiedzieć o piecach na paliwa stałe.

Zalety ogrzewania olejem opałowym

Podstawowym plusem korzystania z pieca zasilanego olejem opałowym jest wygoda użytkowania. Nie wymagają one codziennego uzupełniania paliwa czy wynoszenia popiołu. Zamiast tego należy zainstalować zbiornik na olej, który będzie dowożony cysterną. Piece olejowe są całkowicie zautomatyzowane i nie wymagają obsługi.

Kolejną zaletą jest wspomniana wcześniej ekologia. Wynika ona z faktu, że paliwo zostaje spalane w 100 procentach.

Trzecia sprawa to bezawaryjność rozwiązania. Jeśli zapewnimy rezerwę oleju, możemy liczyć na naprawdę długie działanie bez konieczności wzywania serwisu.

Koszty użytkowania pieców olejowych

Zakup kotła olejowego i instalacji potrzebnej do jego prawidłowego funkcjonowania nie należy do tanich. Ale za wygodę i ekologię trzeba zapłacić… Chociaż dostępne są piece olejowe za kilka tysięcy złotych, to wydaje się, że jeśli chcemy zainwestować w przyzwoitej jakości sprzęt należy wydać znacznie więcej. Koszt zakupu może przekroczyć 10 tysięcy złotych, oczywiście w zależności od wydajności i mocy. Warto wiedzieć, że ceny tego typu urządzeń są podatne na licytację. Warto zatem się trochę potargować.

Oczywiście zakup urządzenia to nie wszystko. Całoroczne koszty ogrzewania będą zależne od zużycia paliwa. W 2018 roku olej napędowy trzymał cenę w granicach 3-3,55 zł. Cena zakupu jest zależna od ilości. Warto kupować paliwo na koniec zimy i wiosną, kiedy jest ono najtańsze.

Komfort czy cena?

Planując inwestycję zawsze trzeba zastanowić się na czym nam zależy. Jeśli na komforcie, wybór pieców olejowych będzie świetnym rozwiązaniem. Oszczędzimy w ten sposób również przyrodę i naszych sąsiadów. Koszty związane z zakupem są jednorazowe i przy dobrej jakości sprzęcie oznaczają zwykle bezproblemowe użytkowanie.

Jeśli jednak wolimy ubrudzić ręce i kontrolować codziennie ilość opału w podajniku, ale za to oszczędzić parę złotych, lepiej nie pchać się w olej. Nie jest to tanie, ogólne dostępne rozwiązanie. Cena oleju może być również zależna od nastrojów panujących na rynku.