Jakie paliwa grzewcze są najefektywniejsze

Jakie paliwa grzewcze są najefektywniejsze

Najbardziej wskazanym paliwem grzewczym, który sprawdzi się w polskich warunkach, jest bez wątpienia gaz ziemny. Jak będziemy mogli zauważyć, te działki, które można podłączyć do sieci, kosztują więcej. Dlaczego warto postawić na gaz – przede wszystkim ze względu na to, że nie trzeba go przechowywać w domu, jak innych rodzajów paliw, gdyż czerpiemy go z gazociągu, który przechodzi w pobliżu działki, na której mamy postawiony swój dom.

Oprócz tego, że nie musimy go magazynować, kolejną zaletą jest to, że płacimy za niego dopiero po zużyciu, a nie przed. Warto również zwrócić uwagę na kotły gazowe, które poza obowiązkowymi przeglądami, są tak naprawdę samoobsługowe, tym bardziej, że mogą całkowicie automatycznie spalać paliwo, co przekłada się na jego oszczędność. Nie można też pominąć faktu, że instalacja kotła do spalania gazu ziemnego, jest stosunkowo niedroga, jeśli porównamy ją z tą, jaką się przeprowadza dla gazu płynnego, bądź też dla oleju opałowego.

Są też minusy. Mianowicie, jeśli podłączymy się do gazociągu, wtedy jesteśmy uzależnieni od lokalnego dostawcy gazu, który dyktuje ceny. W sytuacji, kiedy nie możemy podłączyć się do gazociągu, możemy zdecydować się jeszcze na gaz płynny, bądź też na olej opałowy.

Jeśli weźmiemy pod uwagę gaz płynny, to w porównaniu z gazem stałym, jest to paliwo wygodniejsze w codziennym użytkowaniu, jednak droższe. Kotły na gaz płynny i na olej opałowy od razu dają przyjemne ciepło, natomiast te na gaz ziemny uzyskują odpowiednią moc grzewczą dopiero po jakimś czasie.

Porównując gaz płynny z olejem opałowym, możemy zauważyć, że ten gaz nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Warto zdecydować się na gaz płynny wtedy, gdy mamy tę świadomość, że w niedługiej przyszłości będziemy korzystać z gazu ziemnego. Jeśli zainstalujemy dobry kocioł, wtedy wystarczy tylko zmienić palnik, by można w nim było ogrzewać za pomocą gazu ziemnego.

Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie paliwem płynnym, musimy liczyć się z koniecznością zainwestowania w zbiorniki, w których będziemy mogli magazynować takie paliwo, a także w odpowiednie instalacje przemysłowe. Musimy więc pamiętać o tym, że takie zbiorniki zabiorą część przestrzeni użytkowej. Dobrą wiadomością jest to, że można je bez problemu osłonić dekoracją ogrodową, by nie szpeciły otoczenia, a niekiedy też można zdecydować się na takie zbiorniki, które będzie można zakopać w ziemi. Co pięć lat Urząd Dozoru Technicznego sprawdza stan takich zbiorników, więc jeśli je zakopiemy, to wówczas trzeba je będzie odkopać.