Rodzaje paliw grzewczych

Rodzaje paliw grzewczych

Wybór paliwa grzewczego będzie zarówno związany z koniecznością doboru odpowiedniego kotła, jak i z przygotowaniem miejsca, w którym takie urządzenie będzie funkcjonować. Zastanawiając się nad tym, jakie paliwo wybrać, najlepiej sugerować się takimi względami, jak: dostępność, koszt paliwa, cena kotła, metraż domu i aspekt ekologiczny.

 

Gaz ziemny

Gaz ziemny to wyjątkowo wydajne paliwo, w dodatku całkowicie naturalne. Dodatkowym atutem jest to, że można je bez obaw przechowywać w zbiornikach. Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj paliwa, możemy je dostarczać zarówno za pomocą rurociągu, jak też wybierając butle. Nowoczesne piece grzewcze zapewniają automatyczną i bezawaryjną obsługę, gwarantując pełne poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Warto dodać, że w trakcie spalania gazu, do atmosfery dostaje się jedynie niewielka ilość dwutlenku węgla i azotu.

 

Olej opałowy

Często użytkowanym paliwem jest olej opałowy, szczególnie ten o obniżonej zawartości siarki.  Podobnie jak gaz ziemny olej jest paliwem niezwykle wydajnym, o znacznej efektywności spalania. Musimy pamiętać tutaj o tym, żeby zbiorniki na olej przechowywać w specjalnym pomieszczeniu, w którym ściany i strop będą cechować się wysoką odpornością ogniową. Jeśli nie mamy takiego pomieszczenia, równie dobrze możemy umieścić taki zbiornik pod ziemią.

 

Drewno

Drewno opałowe to najstarszy rodzaj paliwa. Warto zaznaczyć, że jego wartość opałowa wzrasta z czasem jego sezonowania, które powinno wynosić maksymalnie dwa lata. Jego wartość opałowa jest większa wtedy, gdy drewno jest mniej zawilgocone.

 

Węgiel kamienny

W większości polskich domów wciąż stosuje się do ogrzewania węgiel kamienny, którego wartość opałowa mieści się w granicach od 15 do 28 MJ/kg. W domach wykorzystuje się różne odmiany węgla, czyli: orzech, koks, miał, a także eko groszek, którego wartość opałowa wynosi 26 MJ i który można stosować we wszystkich rodzajach pieców węglowych.

 

Brykiet opałowy

Brykiet opałowy należy do surowców odnawialnych, a jest wytwarzany z trocin, które po sprasowaniu są sprzedawane w kostkach lub w walcach. Jego wartość opałowa to blisko 18 MJ/kg. Oprócz tego, że jest to bardzo dobre paliwo opałowe i łatwe w użytkowaniu, może również służyć za rozpałkę. Jego zwarta konstrukcja sprawia, że podczas palenia tworzy się równomiernie rozchodzący się płomień, co przekłada się na stałą temperaturę spalania.

 

Biomasa

Biomasa, czyli pelety to produkty uboczne, wytwarzane ze ścinki kory, trocin i wiórów drzew iglastych, bądź liściastych, które następnie są sprasowywane i sprzedawane w postaci biomasy, w formie niedużych wałków, jakie powstają bez żadnych dodatków środków chemicznych. Jeśli chodzi o wartość opałową, to wynosi ona blisko 20 MJ/kg.