Sprawdzone paliwa – jak wybrać najlepsze?

Sprawdzone paliwa – jak wybrać najlepsze?

Od kilku lat, co jakiś czas media informują o wynikach kontroli paliw oferowanych do sprzedaży. Najczęściej przedstawiają w negatywnym świetle wyniki przeprowadzanych inspekcji. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich podmiotów zajmujących się obrotem paliwami, ale najczęściej tych, które oferują paliwa od nieznanych, lub mało znanych dostawców. Innym aspektem jest sprawność i legalizacja urządzeń pomiarowych, które mają za zadanie eliminację z rynku nieuczciwych dostawców. Każdy, kto choć raz miał problemy z ciekłym paliwem zadaje sobie pytanie, gdzie kupić dobre paliwo, jak dotrzeć do hurtowni oferującej sprawdzone paliwa – jak wybrać najlepsze.

Jakie parametry paliwa poddawane są analizie?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w toku badania określa się następujące parametry:

  • Liczbę oktanową – badawczą i silnikową;
  • Gęstość paliwa mierzoną w temperaturze 15 ° Celsjusza;
  • Skład frakcyjny;
  • Prężność i temperaturę zapłonu;
  • Pozostałości po destylacji, a zwłaszcza stopień przekroczenie zawartości pierwiastków takich jak tlen, metanol, benzen i eter.

Sprawdzone, najlepsze paliwa muszą spełniać wszystkie wymienione normy jakości. Tylko sprawne i legalizowane urządzenia pomiarowe są w stanie je określić. Nie bez znaczenia jest także stała, wieloletnia współpraca z wielkimi korporacjami dostarczającymi paliwo. Wszystko to gwarantuje, że oferowane paliwo ciekłe jest najwyższej jakości.

Indywidualni odbiorcy paliwa, najczęściej zimą często narzekają na jakość paliwa. Właściciele pojazdów zwłaszcza tych z silnikami diesla w mroźne poranki nie mogą odpalić swoich samochodów. Czy rzeczywiście chodzi o niedopełnienie norm paliwa? Okazuje się, że nie. Paliwo do silników diesla zawiera węglowodory parafinowe zwiększające możliwość samozapłonu. Zimą właśnie ten składnik “ropy” powoduje jednak, że paliwo zamarza. Dlatego tak istotnym jest stosowanie w sezonie zimowym dedykowanego do silników diesla paliwa zimowego.

Paliwa to oczywiście nie tylko paliwa napędowe. To także paliwa opałowe. Koszt zakupu takiego pieca jest wysoki, ale znajduje coraz więcej użytkowników dbających o ekologię oraz własną wygodę. Olej opałowy słabej jakości, zabrudzony przechowywaniem w niewłaściwych warunkach może spowodować unieruchomienie takiego pieca, konieczność jego wymiany lub też kosztownej naprawy.

Odpowiedź na pytanie – sprawdzone paliwa – jakie wybrać jest więc prosta. Paliwa najwyższej jakości muszą pochodzić od sprawdzonego producenta. Na każdym etapie obrotu, jakość musi być kontrolowana z użyciem sprawnych, legalizowanych urządzeń pomiarowych. Niezwykle istotnym jest sposób przechowywania paliwa, który oczywiście powinien być zbliżony do sterylnego, w przeznaczonych do tego celu zbiornikach. No i oczywiście koniecznym jest stosowanie paliw dedykowanych z uwagi na porę roku.